Godna odpowiedź na kretyństwa zachodnich gazet

Jak wiadomo, od czasu do czasu jakaś zachodnia gazeta napisze coś głupiego o naszym pięknym kraju: a to „polskie obozy koncentracyjne”, a to stwierdzenie, że w 1945 Rosja odebrała sobie to, co my jej zachachmęciliśmy w 1920, a to, że wszyscy jesteśmy antysemitami…
Czas na godną odpowiedź! Receptę daje nam Maciej Rybiński na łamach „Rzeczpospolitej”:

My się tu wysilamy, snobujemy się na to, aby wiedzieć różne rzeczy: kiedy było powstanie lollardów i czym się skończyło, kto napisał „Opowieści kanterberyjskie”, gdzie leżą Falklandy, a nawet kto jest środkowym napastnikiem Manchesteru United. I po co nam to.
(…) Nawet jeśli coś wiemy, ukrywajmy to, żeby ktoś nie pomyślał, że w Wielkiej Brytanii interesuje nas cokolwiek innego niż kurs funta szterlinga. Apeluję szczególnie do Polaków pracujących w Anglii. Zadawajcie Anglikom w pubach albo na przyjęciach mądre pytania. Pytajcie ich, czy premierem jest wciąż Disraeli i czy potrzebują wiz do Walii. Dowiadujcie się, gdzie jest restauracja Admirał, w której Nelson podaje swoje słynne zrazy, i czy podczas okupacji niemieckiej w Londynie też obowiązywała godzina policyjna. Dopytujcie, kiedy można zwiedzać to więzienie za długi, w którym siedzi Dickens, i starajcie się dowiedzieć, dlaczego nie siedzi tam cały rząd wraz z zarządami banków.
W naszych gazetach powinniśmy pisać poważne artykuły o tym, że Szkocja jest kolonią brytyjską, w której żyją Murzyni mówiący suahili i zabijający bumerangami podróżnych na ofiarę bogom. Można coś wspomnieć o ludożerstwie.
O Londynie można pisać, że to mała wioska wśród lasów, w której ludzie żyją w kurnych chatach i gdzie grasuje straszny rozbójnik Robin Hood, którego wciąż nie ujął Sherlock Holmes. Z życiem, proszę. Im wolno, to nam też.
Przestańmy się wygłupiać. Przestańmy być tacy wrażliwi i obrażać się na głupotę innych. Zgłupiejmy sami, a jak się całkowicie nie da, pozostaje nam zdrowy snobizm na tępotę i nieuctwo. To przyjdzie nam bez trudu, bo wielu Polaków już to robi.

Pełny tekst tutaj. Polecam.
Artykuł już trochę stary, ale mając teraz okazję, nie mogłem się oprzeć pokusie jego zacytowania 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: